دکتر حسین ادهمی
Search
Close this search box.
تعویض-مفصل-لگن

تعویض مفصل لگن در مازندارن با چه هدفی انجام می‌شود؟

تعویض مفصل لگن یکی از جراحی‌های مهم در زمینه ارتوپد بوده که طی آن به جای مفصل آسیب دیده از مفصل مصنوعی یا ایمپلنت‌های مناسب استفاده می‌شود. معمولا پزشک متخصص ارتوپد در صورتی که ببیند میزان آسیب یا بیماری‌هایی نظیر آرتروز، روماتیسم مفصلی، نکروز استخوان و… به قدری شدید است که بیمار نتواند درد را با قرص‌های مسکن یا ضد التهاب تحمل کند، جراحی آرتروپلاستی مفصل لگن را پیشنهاد می‌دهد. این عمل اگر به صورت اصولی انجام شود، نتیجه مطلوبی داشته و دامنه حرکتی فرد و دردهای مزمن را بهبود می‌بخشد.

تعویض-مفصل-لگن

تعویض مفصل لگن چیست؟

تعویض مفصل لگن یا آرتروپلاستی مفصل لگن، یک جراحی تخصصی است که جراح متخصص مفصل مصنوعی یا ایمپلنت را به جای مفصل آسیب دیده اصلی، جایگذاری می‌کند. بیمارانی که از آرتروز با شدت بالا رنج می‌برند، ممکن است پزشک متخصص برای کاهش درد این عمل را توصیه کند. از آن جایی که مفصل لگن آسیب شدید دیده و درد آن غیر قابل تحمل باشد، لازم است که این عمل انجام شود. البته به شرطی که این جراحی توسط یک پزشک متخصص با تجربه و کارآمد انجام شود. همچنین انتخاب بهترین جنس ایمپلنت یا مفصل لگن مصنوعی، شانس موفقیت در عمل را بیشتر خواهد کرد.

هدف تعویض مفصل لگن در مازندران

هدف تعویض مفصل لگن در مازندران، درمان دردهای شدید در ناحیه کمر و لگن و ناتوانی بیمار در حرکت دادن این عضو است. بیمارانی که دچار استئوآرتریت هستند، دامنه حرکتی آن‌ها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و با عمل آرتروپلاستی مفصل لگن، می‌توانند به انجام فعالیت‌های سبک ادامه دهند. بیمارانی که در خواب و بیداری از درد مفصل لگن رنج می‌برند، می‌توانند با انجام این جراحی درد خود را سبک‌تر کنند. در برخی از بیماران به منظور حرکت دادن ناحیه مفصل لگن، این عمل انجام می‌شود.

علت تعویض مفصل لگن در مازندران

شایع‌ترین علت تعویض مفصل لگن در بیماران، کاهش درد و ناتوانی حرکتی در ناحیه لگن به دلیل بیماری‌های آرتریت مختلف از جمله آرتروز پس از سانحه (آرتریت تروماتیک)، آرتروز (استئوآرتریت) و روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید) و… است. بیشترین علت جراحی آرتروپلاستی مفصل لگن، مربوط به موارد زیر خواهد بود:

ابتلا به آرتروز یا استئوآرتریت

آرتروز یا استئوآرتریت در‌ سن سالمندی و از 50 سال به بالا رخ می‌دهد. البته افرادی هستند که به دلیل پوکی استخوان زودتر دچار این بیماری می‌شوند. گاهی اوقات نحوه رشد مفصل لگن در زمان کودکی بی‌نظمی داشته و منجر به آرتروز می‌شود. در این حالت با بروز دردهای شدید، پزشک متخصص می‌تواند جراحی تعویض مفصل لگن را به بیمار پیشنهاد دهد.

روماتیسم مفصلی یا آرتریت التهابی

روماتیسم مفصلی یا آرتریت التهابی، جزو بیماری‌های خود ایمنی سینوویال محسوب می‌شود. این بیماری درد شدیدی در ناحیه غضروف ایجاد می‌کند که باعث سفتی و سختی مفاصل در هنگام حرکت می‌شود. با عمل آرتروپلاستی مفصل لگن، می‌توان روماتیسم‌های مفصلی که شدید هستند را بهبود بخشید.

آرتریت تروماتیک یا آرتروز پس از سانحه

بعد از این که مفصل لگن می‌شکند یا آسیب شدیدی به آن وارد می‌شود، ممکن است دچار ضعف در غضروف‌ها شده و در نهایت منجر به آرتروز پس از سانحه شود. اگر شدت آسیب به قدری باشد که درد حاصل از آن را نتوان با دارو درمان کرد، پزشک متخصص بیمار را برای عمل تعویض مفصل لگن ارجاع خواهد داد.

استئونکروز یا نکروز آواسکولار

در آسیب‌های شدید مانند شکستگی یا در رفتگی، ممکن است خونرسانی به سر ران پا محدود شود. در این حالت میزان خونرسانی به تمام مفاصل از جمله لگن دچار مشکل شده و ممکن است استخوان را پس بزند. نکروز آواسکولار در چنین بیمارانی ممکن است باعث درد شدید و حتی ناتوانی در راه رفتن شود. عوض کردن مفصل لگن آسیب دیده، می‌تواند دامنه حرکتی بیمار را بهبود ببخشد.

افراد کاندید تعویض مفصل لگن

افراد کاندید تعویض مفصل لگن، کسانی هستند که دچار آسیب‌های غیر قابل برگشت یا غیر قابل ترمیم در ناحیه مفصل لگن و ران شده‌اند. این بیماران راه درمان دیگری جز تعویض کردن مفصل لگن آسیب دیده با ایمپلنت، نخواهند داشت. افرادی که به صورت ژنتیکی یا در اثر آسیب‌های فیزیکی دچار بیماری‌هایی نظیر آرتروز می‌شوند، می‌توانند کاندیدای مناسبی برای جراحی آرتروپلاستی مفصل لگن باشند.  همچنین افرادی که دچار تومورهای مفصل ران و شکستگی در مفصل استخوان ران در سن سالمندی می‌شوند، کاندیدای مناسبی برای این عمل خواهند بود. مهم‌ترین افرادی که قابلیت این جراحی را دارند عبارتند از:

 📌 بیماران روماتیسمی

 📌 بیماران دچار نکروز یا استئونکروز

 📌 بیماران مبتلا به شکستگی و دررفتگی شدید مفصل ران و مفصل لگن

  📌 افراد مبتلا به آرتروز پس از سانحه

  📌 بیمار دچار در رفتگی مادرزادی مفصل لگن

اقدامات پیش از تعویض مفصل لگن در مازندران

قبل از جراحی تعویض مفصل لگن در مازندران، مهم است که پزشک متخصص ارتوپد، بیمار را از لحاظ سلامت فیزیکی و شرایط جسمانی به خوبی معاینه کند. انجام مشاوره‌های پزشکی برای داشتن انتظارات معقولانه از جراحی، باید توسط پزشک متخصص انجام شده و اطلاعات و آگاهی‌های لازم به بیمار داده شود. به طور کلی انجام اقدامات زیر قبل از عمل آرتروپلاستی مفصل لگن ضروری است:

✅ معاینه و بررسی دامنه حرکتی بیمار و احتمال دادن کوتاه شدن مفصل لگنی و تغییر شکل ظاهری

✅ بررسی تمام محدودیت‌های حرکتی بیمار از جمله لنگیدن یا تلو تلو خوردن، وضعیت راه رفتن، نوع گام برداشتن و…

✅ معاینه کامل از ناحیه مفصل لگن و بررسی میزان درد بیمار

✅ گرفتن سی تی اسکن و تصویربرداری‌های لازم تمام مفاصل لگنی و مربوط به آن از جمله مفصل ران و…

✅ بررسی تمام آزمایش‌های مربوط به خون و ادرار بیمار

✅ بررسی عکس قفسه سینه و نوار قلب بیمار

نحوه انجام تعویض مفصل لگن در مازندران

انجام تعویض مفصل لگن در مازندران یک جراحی تخصصی بوده که توسط جراح ارتوپد انجام می‌شود. مدت زمان این جراحی بین 1 الی 2 ساعت خواهد بود. در این جراحی، پزشک متخصص مفصل لگن آسیب دیده را خارج کرده و از ایمپلنت با کیفیت و مناسب برای بیمار استفاده می‌کند. این عمل نیاز به بیهوشی، ایجاد برش و تراش دادن استخوان مفصل، جایگذاری پروتز یا ایمپلنت و بخیه زدن دارد.

 بیهوش کردن بیمار

از آنجایی که این عمل حساس بوده و نیاز به دقت و ظرافت بالایی دارد، بهتر است بیمار کاملا بیهوش شود. با این حال با توجه به شرایط جسمانی بیمار و وضعیت سلامتی او، پزشک متخصص بیهوشی می‌تواند تشخیص دهد که چه مدل بیهوشی برای بیمار، مناسب خواهد بود.

برش زدن و تراش دادن مفصل

بعد از بیهوشی و ایجاد برش، جراح متخصص می‌تواند با استفاده از ابزارهای پیشرفته قسمت کامل یا حتی جزئی از حفره استابولوم مفصل را تراش دهد. این قسمت جزو همان مفصل آسیب دیده است که باید برداشته شود.

قرار دادن ایمپلنت یا پروتز

بعد از تراشیدن محل مورد نظر، پزشک متخصص با صلاحدید خود ایمپلنت را در جای مناسب قرار می‌دهد. مدل چسباندن ایمپلنت‌هایی که جنس متفاوتی دارند، مختلف خواهد بود. اگر ایمپلنت از نوع پلاستیکی باشد، پزشک متخصص ممکن است چسب سیمانی استخوانی را برای چسباندن ترجیح دهد.

 بخیه زدن و پانسمان

در آخر پزشک متخصص محل برش داده شده را بخیه می‌زند و به طور صحیح پانسمان می‌کند. بعد از پانسمان کردن نیز تمام نکات مراقبتی بعد از عمل نیز به بیمار گفته خواهد شد.

عوارض-مفصل-لگن

عوارض تعویض مفصل لگن

عوارض تعویض مفصل لگن در صورتی که توسط جراح متخصص باتجربه و ماهر انجام شده باشد، نادر  یا کمتر خواهد بود. با این حال شایع‌ترین عارضه‌ای که مربوط به جراحی آرتروپلاستی مفصل لگن است، عبارت هستند از:

⭕ شل شدگی ایمپلنت‌ها

⭕ دررفتگی مفصل لگن یا از حفره خارج شدن آن‌ها

⭕ کوتاه‌تر یا بلندتر شدن پاها

⭕ بروز تب و لرز و عفونت

⭕ لخته شدن خون در پا (ترومبوز ورید عمقی)

⭕ لخته شدن خون در ریه (آمبولی ریه)

⭕ خونریزی محل عمل شده

⭕ آسیب به اعصاب و عروق

⭕ تورم و درد در ناحیه لگن

⭕ سفتی مفاصل و کاهش تحرک فرد

⭕ ساییدگی و پارگی مفصل

سوالات متداول تعویض مفصل لگن

بعد از تعویض مفصل لگن باید چند روز در بیمارستان بستری بود؟

بستری شدن بیمار بعد از عمل بستگی به تشخیص پزشک دارد. با این حال زمان بستری شدن بین 1 الی 4 روز خواهد بود.

اگر محل زخم جراحی تعویض مفصل لگن عفونت کرد، چکار باید کنیم؟

در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کرده و داروهای تجویزی که شامل آنتی بیوتیک است را سر ساعت مقرر مصرف کنید.

بهترین پروتزهای مصنوعی برای جراحی آرتروپلاستی مفصل لگن چیست؟

پروتزهای مصنوعی تیتانیومی عمر بیشتر و همچنین عملکرد بهتری نسبت به پروتزهای مصنوعی قدمی دارند.

نتیجه گیری

جراحی تعویض مفصل لگن یکی از عمل‌های حساس به خصوص در سنین 40 تا 60 سالگی است که نیاز به دقت و مهارت بالایی دارد. بیمارانی که از دردهای ناحیه مفاصل پا از جمله لگن و در برخی موارد ران رنج می‌برند و هیچ درمان دیگری برای آن‌ها جواب نداده است؛ می‌توانند با دستور پزشک برای این عمل اقدام کنند. اگر این عمل توسط جراح متخصص ارتوپد با نهایت دقت و کارآمدی بالا انجام شود، نتایج مطلوب و موفقیت آمیزی به همراه خواهد داشت. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *