دکتر حسین ادهمی
Search
Close this search box.
تعویض مفصل شانه

تعویض مفصل شانه در مازندران چگونه انجام می‌شود؟

تعویض مفصل شانه در افرادی که در ناحیه شانه آسیب دیدگی دارند انجام می‌شود. ممکن است در ناحیه شانه‌های خود درد زیادی را حس کنید و زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید به دلایل مختلف ممکن است به شما تعویض مفصل را پیشنهاد دهد. این جراحی شامل قرار دادن پروتز یا ایمپلنت در مفصل از دست رفته است که با هدف بازگرداندن توان حرکت در بیماران انجام می‌شود. از مزایای این عمل می‌توان به درصد بالای موفقیت آن اشاره کرد. در این مقاله به بررسی چگونگی و اهمیت انجام این جراحی خواهیم پرداخت.

تعویض مفصل شانه چیست؟

تعویض مفصل شانه یا همان جراحی آرتروپلاستی شانه عملی است که طی آن قسمت‌هایی یا تمام مفصل شانه برداشته شده و با ایمپلنت‌های مصنوعی جایگزین می‌شود تا درد کاهش یافته و دامنه حرکت افزایش یابد. این جراحی برای درمان درد ناشی از مرحله نهایی آرتریت کاملا موفق عمل می‌کند. در آرتریت شانه، غضروف صاف که مفصل گوی و کاسه ای را می‌پوشاند تحلیل می‌رود و باعث می‌شود که استخوان‌ها مستقیما با هم اصطکاک داشته باشند این امر باعث افزایش اصطکاک شده که در نهایت به استخوان آسیب می‌زند و درد زیادی را به وجود می‌آورد.

در این جراحی سعی می‌شود با جایگزین کردن قسمت‌های آسیب دیده با اجزای مصنوعی، منبع درد از بین برود. شایع‌ترین دلایل برای انجام تعویض مفصل نکروز آواسکولار و استئوآرتریت است. با انجام جراحی می‌توانید به راحتی از شانه و بازوی خود استفاده کنید.

هدف تعویض مفصل شانه در مازندران

مفصل شانه بزرگ‌ترین دامنه حرکتی در بدن را فراهم می‌کند. سطوح مفصلی با غضروف مفصلی پوشانده شده است که امکان حرکات بدون اصطکاک مفصل را فراهم می‌کند. عضلات روتاتور کاف شانه را در مرکز نگه می‌دارند. ممکن است در این ناحیه دچار آرتریت شوید که معمولا به دو شکل ایجاد می‌شود. نوع تعویض مفصل مورد نیاز بسته به آسیب متفاوت است. و برای تعویض مفصل شانه نیاز به تایید پزشک متخصص دارید. به طور کلی، مهم‌ترین هدف تعویض مفصل شان بهبود و عملکرد بهتر در حرکت و کاهش درد و ناتوانی‌های مربوط به این مفصل است. این عمل جراحی معمولاً برای درمان بیماری‌های مفصلی مانند التهاب مفصل، آرتروز و یا آسیب ناشی از صدمات جدی انجام می‌شود.

علت تعویض مفصل شانه در مازندران

جراحی تعویض مفصل معمولا به بیمارانی توصیه می‌شود که از اختلال عملکرد مفصل رنج می‌برند. این اختلال شامل مشکلات متعددی می‌شود که در نهایت منجر به درد یا شکستگی در این ناحیه می‌شود. معمولا قبل از این که عمل توصیه شود، تمامی روش‌های دیگر مانند دارو درمانی و فیزیوتراپی نیز در نظر گرفته می‌شود. اما در موقعیت‌های خاص جراحی تعویض مفصل شانه ضروری می‌شود که عبارتند از:

🔰 درد شما به قدری شدید است که مانع از خوابیدن می‌شود.

🔰 داشتن دردی که از انجام فعالیت‌های روزانه مانند لباس پوشیدن جلوگیری می‌کند.

🔰 در شانه‌های خود احساس ضعف می‌کنید و نمی‌توانید آن‌ها را حرکت دهید.

🔰 شما درمان‌های دیگری مانند تزریق کورتیزون  فیزیوتراپی را امتحان کرده، اما نتیجه ای نگرفته اید.

افراد کاندید تعویض مفصل شانه

این که برخی افراد کاندیدای مناسبی برای ای عمل باشند، نیاز به بررسی و ارزیابی علائم دارد. با این حال، این افراد کاندیدای مناسبی برای تعویض مفصل شانه خواهند بود:

 📌 داشتن آرتریت شدید شانه

📌 داشتن سلامت کامل جسمانی

📌 درد شدید به شکلی که زندگی روزمره شما را مختل می کند.

📌 از دست دادن امکان حرکت در قسمت شانه‌ها

اقدامات پیش از تعویض مفصل شانه

قبل از انجام جراحی تعویض مفصل شانه در مازندران، اقداماتی را باید در نظر بگیرید. معاینه فیزیکی به پزشک کمک می‌کند تا بتواند علت و منشا درد را پیدا کند. سپس برای تشخیص دقیق از عکسبرداری با اشعه ایکس استفاده می‌شود تا احتمال آسیب دیدگی شانه‌ها بررسی شود. در نهایت با دریافت اطلاعاتی از شما راجع به درد و میزان آن امکان جراحی تعویض مفصل مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

نحوه انجام تعویض مفصل شانه در مازندران

در سال‌های قبل، جراحی سنتی تعویض شانه با قرار دادن یک پلاستیک صاف و توپ فلزی انجام می‌شد. در سال‌های اخیر نوع دیگری از جراحی تعویض مفصل شانه معرفی شد که در آن از یک سیستم ایمپلنت فلزی استفاده می‌شود. در مرحله اول، پزشک از بیهوشی استفاده می‌کند تا بیمار درد زیادی را تحمل نکند. سپس محل مورد نظر برای دسترسی به مفصل شانه باز می‌شود.

سپس نقاط آسیب دیده مفصل شانه برداشته شده و ایمپلنت مصنوعی با بخش‌های آسیب دیده جایگزین می‌شود. در مرحله بعد، برش ایجاد شده روی عضله روتاتور کاف بسته شده و بخیه می‌شود. برش خارجی نیز بخیه شده و بسته می‌شود. در نهایت یک باند به عنوان پوشش موقت روی ناحیه مورد نظر اعمال خواهد شد.

عوارض تعویض مفصل شانه

مانند هر جراحی دیگری، تعویض شانه نیز ممکن است عوارضی داشته باشد که به شرح زیر هستند:

در رفتگی

ممکن است مفصل جدید به طور کامل از محل استقرار خود خارج شود.

شل شدن ایمپلنت

ایمپلنت‌هایی که جایگزین مفصل شانه می‌شوند، با دوام هستند، اما ممکن است به مرور زمان شل یا فرسوده شوند. در برخی موارد، ممکن است نیاز به جراحی مجدد برای جایگزینی آن‌ها داشته  باشید.

مشکلات مربوط به روتاتور کاف

گروهی از تاندون‌ها و ماهیچه‌هایی ک مفصل شانه را احاطه کرده اند، ممکن است گهگاه پس از تعویض مفصل شانه فرسوده شوند.

آسیب عصبی

ناحیه ای که ایمپلنت در آن قرار می‌­گیرد ممکن است دچار آسیب عصبی شود که به دنبال آن ضعف، درد و بی حسی نیز به وجود می­آید.

سوالات متداول تعویض مفصل شانه

تعویض مفصل شانه چه مزایایی دارد؟

از جمله مزایای این جراحی می‌توان به بهبود دامنه عملکرد، حرکت و تسکین درد اشاره کرد.

چه مدت پس از عمل می‌توان به فعالیت‌های عادی بازگشت؟

معمولا تا سه هفته برای کارهای سبک و تا چهار ماه برای فعالیت‌های سنگین زمان نیاز خواهد بود.

دوران نقاهت تعویض مفصل شانه چقدر است؟

دوران نقاهت در این جراحی از شش هفته تا یک سال به طور کامل طول می‌کشد.

نتیجه گیری

داشتن درد و عدم توانایی در حرکت شانه‌ها می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. این مشکلات ممکن است علل مختلفی داشته باشند که برای بررسی آن باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با انجام معاینات و مشاهده نتایج عکسبرداری به این نتیجه می‌رسد که آیا شما به جراحی تعویض مفصل شانه نیاز دارید یا خیر. با انجام این جراحی می‌توانید توانایی خود در حرکت شانه‌ها را به طور صد در صد به دست آورید. همچنین درد در ناحیه به طور کامل از بین می‌رود. 

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *